cellulit – co powinnaś o nim wiedzieć

Cellulit to coś, czego kobiety na całym świecie chcą uniknąć za wszelką cenę. Niektóre z nas nie mają z nim do czynienia przez całe życie, inne z kolei zmagają się z nim już od nastoletnich lat. Czy istnieje więc jakiś sposób na trwałe pozbycie się skórki pomarańczowej? Czym tak naprawdę jest cellulit?

Czym jest cellulit?

Z naukowego punktu widzenia, cellulit (a w zasadzie lipodystrofia) to nieprawidłowe, nierównomierne rozmieszczenie tkanki tłuszczowej spowodowane zmianami w tkance podskórnej. Charakterystyczny dla lipodystrofii jest wygląd skóry – staje się ona pofałdowana, nierówna, zaczynają pojawiać się różnego rodzaju zagłębienia i guzki.

Swoją powierzchnią, cellulit obejmuje głównie takie części ciała jak:

  • uda
  • pośladki
  • biodra
  • ramiona
  • brzuch

Rodzaje cellulitu

Cellulit tłuszczowy (lipidowy) – ten rodzaj cellulitu powstaje pod wpływem nagromadzenia się kwasów tłuszczowych w komórkach ciała. Głównie narażone na rozwój cellulitu tłuszczowego są osoby otyłe i te ze znaczną nadwagą.

Cellulit wodny – głównym powodem powstawania tego rodzaju cellulitu jest nieodpowiedni przepływ limfy i krwi w tkance łącznej, który spowodowany jest zaburzeniami hormonalnymi i nieprawidłowym krążeniem. W tym przypadku, limfa przenika w głąb tkanki tłuszczowej. Nie przenika ona jednak sama – wraz z nią, do tkanki tłuszczowej przedostają się również różnego rodzaju toksyny. Wówczas dochodzi do znacznego wypełnienia komórek tłuszczowych, które zaczynają się powiększać tworząc grudki i wybrzuszenia.

Cellulit cyrkulacyjny – ten rodzaj cellulitu jest wyjątkowo trudny do zwalczenia. Powstaje na skutek otaczania tkanki tłuszczowej przez zesztywniałe, pozbawione swoich funkcji włókna kolagenowe, które utrudniają prawidłowe krążenie i dotlenienie komórek.

Cellulit czy cellulitis?

Nie każdy wie, że cellulit i cellulitis to nie to samo. Z poprzedniego akapitu wiemy, że cellulit to nieprawidłowe /nierównomierne rozmieszczenie tkanki tłuszczowej, które spowodowane jest zmianami w tkance podskórnej. Jest to defekt estetyczny.

Czym natomiast jest cellulitis? Cellulitis to z kolei zapalenie tkanki łącznej, czyli choroba wywoływana przez szczepy bakterii Staphylococcus aureus i Streptococcus pyogenes. Schorzenie to objawia się poprzez duży ból, pieczenie i bardzo silne zaczerwienienie skóry. Cellulitis leczy się farmakologicznie, za pomocą antybiotyków.

Fakty i mity o cellulicie

Cellulit to domena kobiet z nadwagą

Mit: Cellulit może dotknąć zarówno kobiety z nadwagą jak i te szczuplejsze. Może być to spowodowane m. in. zmianami hormonalnymi.

Solarium zatuszuje cellulit

Fakt: Po opalaniu cellulit z całą pewnością będzie mniej widoczny, jednak musimy pamiętać o tym, że solarium nie przyczyni się do jego rzeczywistego zmniejszenia.

Cellulit nie dotyczy kobiet młodych

Mit: Cellulit coraz częściej dotyka nawet nastolatki, w związku z tym na rozwój skórki pomarańczowej narażone jesteśmy niezależnie od wieku.

Cellulit występuje głównie u kobiet

Fakt: Z cellulitem w większości przypadków zmagają się kobiety. Dzieje się tak, ponieważ ich tkanka łączna jest słabsza niż w przypadku mężczyzn. Dodatkowo, kobiety z reguły mają większą zawartość tkanki tłuszczowej w okolicach w których najczęściej dochodzi do rozwoju cellulitu.

Przyczyny powstawania cellulitu

Obecnie wyróżniamy kilkanaście przyczyn powstawania cellulitu. Są to różnego rodzaju predyspozycje genetyczne, problemy hormonalne czy też czynniki środowiskowe. Oto główne z nich:

  • nadmiar estrogenów/niedobór progesteronu
  • siedzący tryb życia
  • nałogowe palenie papierosów
  • zbyt duża ilość spożywanej soli i cukru
  • słabe nawodnienie organizmu
  • niezdrowa dieta
  • noszenie zbyt obcisłych ubrań i wysokich obcasów

Domowe sposoby walki z cellulitem

Ze skórką pomarańczową możemy walczyć w domu. Ta forma terapii będzie skuteczna w przypadku osób, które walczą ze wczesnym stadium cellulitu. Metody domowe opierają się głównie na poprawie krążenia:

Masaż – regularny masaż może znacznie usprawnić krążenie i pobudzić skórę do jej prawidłowego funkcjonowania. W tym celu należy używać szczotki lub szorstkiej rękawicy. Ważne jest, aby masaż przeprowadzać ruchami okrężnymi, zaczynając od stóp i przesuwając dłonie w kierunku brzucha, klatki piersiowej.

Peelingi – do walki z cellulitem przyczyniają się również różnego rodzaju domowe peelingi. Po zmieszaniu odpowiednich składników (np. fusów z kawy z oliwą) otrzymasz kompozycję, która po porządnym wmasowaniu nie tylko poprawi krążenie, ale również wygładzi i nawilży skórę.

Body wrapping – pod tą tajemniczą nazwą kryje się metoda polegająca na wmasowaniu (np. w uda) preparatu antycellulitowego i następnemu owinięcia danej części ciała folią spożywczą. Folia nie przepuszcza powietrza, co wzmaga pocenie się skóry. Aby uzyskać jak najlepsze efekty tej metody, zaleca się przeprowadzenie godzinnego treningu. Dzięki temu usprawnimy krążenie, a rozszerzające się pory pozwolą na lepsze przeniknięcie składników serum antycellulitowego.

Naprzemienne prysznice – w tym przypadku sprawdzają się zbawienne właściwości wody. Nie od dziś wiadomo, że tego typu czynności wskazane są w przypadku osób cierpiących na problemy z krążeniem, a jak już wiemy – leczenie cellulitu rozpoczynamy od jego poprawy. Oprócz wpływu na cellulit, naprzemienne prysznice poprawiają również jędrność skóry.

Kremy antycellulitowe – systematyczne stosowanie dobrych kremów antycellulitowych może wygładzić skórę i zmniejszyć obrzęk w okolicach skóry objętej cellulitem.