EsteticPen - mezoterapia frakcyjna

EsteticPen jest urządzeniem do nano oraz mikronakłuwania naskórka (mezoterapia mikroigłowa i nanoigłowa).

Mikronakłuwanie skóry stosowane jest w medycynie estetycznej już od dawna jako zabiegi mezoterapii igłowej czy mezoterapii rolerami. Obecnie dzięki nowym urządzeniom do mikronakłuwania przeżywa swój renesans. Nowym urządzeniem jest EsteticPen, który ze względu na swoje możliwości ma szerokie zastosowanie w medycynie estetycznej oraz jest znacznie bardziej komfortowy dla pacjenta.

Mechanizm działania techniki mikronakłuć jest niezwykle prosty. Nakłuwając skórę powodujemy mikrouraz, który stymuluje skórę do samoleczenia i uruchamia procesy regeneracyjne.

Mikronakłuwanie skóry EsteticPen to zabieg, który polega na automatycznym tworzeniu w skórze mikrouszkodzeń za pomocą urządzenia przypominającego mazak, wyposażonego w kilkanaście igiełek, precyzyjnie rozmieszczonych w sterylnej końcówce, pulsujących z bardzo dużą prędkością – co daje możliwość wykonania do 1300 mikronakłuć w skórze.  Pozwala to na wywołanie silnej regeneracji skóry poprzez aktywowanie naturalnych systemów naprawczych skóry. W związku z tym, należy pamiętać, że na pełne efekty zabiegu mezoterapii mikroigłowej należy poczekać, gdyż są one widoczne po 3 a nawet do 6 miesięcy po zabiegu. Ważne, że zmiany są widoczne i trwałe.

Zabieg stanowi alternatywę dla mezoterapii igłowej, rollera czy lasera frakcyjnego, lecz dzięki swoim możliwościom ma szersze zastosowanie niż wymienione techniki zabiegowe i jest zadecydowanie bardziej komfortowy w odczuciach.

Warto wiedzieć: 

  1. Dzięki zastosowaniu dwóch rodzajów terapii, zabiegi z wykorzystaniem EsteticPen mogą być wykorzystywane przez cały rok, również u osób z bardzo wrażliwą skórą i niskim progiem bólu.
  2. Ważne jest to, iż w przeciwieństwie do rollerów, mikronakłuwanie EsteticPen odbywa się pionowo, a nie pod kątem, ograniczając ryzyko powstawania większych urazów (kształtem przypominających odwrócone trójkąty).
  3. Dodatkowo ergonomia sterylnej końcówki zabiegowej (kartridża), pozwala na dotarcie do trudno dostępnych miejsc. W przypadku rollerów rozmieszczenie igły na walcu, utrudnia pracę na newralgicznych okolicach np. załamanie skóry w zmarszczce czy opracowywanie okolicy oka.
  4. Istnieje również możliwość regulowania pulsacji igieł w stosunku do ich długości, minimalizując w ten sposób dyskomfort zabiegowy.
  5. Dzięki możliwości regulacji stopnia wysunięcia igieł można w trakcie zabiegu dowolnie zmieniać ich długość w zależności od potrzeb okolicy zabiegowej, dzięki czemu w trakcie zabiegu możemy opracowywać delikatną okolicę powiek krótką igłą, po czym wydłużyć jej długość na policzkach czy żuchwie.

W urządzeniu mamy do wyboru różne długości igieł:

  • 0,25 – stosowane w celu zwiększenia przenikania składników aktywnych oraz wyrównania kolorytu i tekstury skóry. Zalecany odstęp między zabiegami 3-5 dni.
  • 0,5 mm – stosowane w terapii skóry starzejącej się, zmarszczek oraz płytkich blizn potrądzikowych oraz w terapii skóry głowy. Zalecany odstęp między zabiegami 7 dni.
  • 1,0 mm – stosowane w terapii rozstępów, cellulitu oraz głębokich blizn. Zalecany odstęp między zabiegami 7-14 dni.
  • 1,5 mm – stosowane w terapii głębokich blizn oraz zmarszczek. Zalecany odstęp między zabiegami 7-14 dni.
  • 2,0-2,5 mm – stosowane w terapii bardzo głębokich blizn oraz zmarszczek. Zalecany odstęp między zabiegami 14 dni.

Mechanizm działania jest dwuetapowy w zależności od długości igieł.

Po pierwsze – ułatwienie transportu substancji aktywnych w głąb skóry, dzięki wytwarzaniu mikrootworów. Mikronakłuwanie jest promotorem przejścia transepidermalnego, dzięki czemu ułatwia i polepsza penetrację substancji aplikowanych na skórę.

Po drugie – wywołanie naturalnej reakcji obronnej i indukowanie procesów naprawczych prowadzących do uwolnienia czynników wzrostu – biorących udział w procesie gojenia ran oraz pobudzenie fibroblastów do produkcji białek. W efekcie następuje przebudowa głębokich struktur skóry, stymulowany do produkcji zostaje kolagen, elastyna i glikozaminoglikany (w tym kwas hialuronowy) powodując zmianę składu chemicznego i sposób aranżacji komórek tworzących podścielisko łącznotkankowe. Dochodzi również do zwiększenia migracji i namnażania keratynocytów, co powoduje zwiększenie grubości skóry i wzmocnienie jej warstwy ochronnej. Wszystkie te czynniki powodują poprawę gęstości skóry, jej elastyczności i wytrzymałości dając na skórze efekt przebudowy, pojędrnienia i odmłodzenia.